Świątynia
  Parafia Matki Bożej Łaskawej w Siekierczynie
Świątynia
lewo
foto
prawo
Historia powstania parafii i kościoła w Siekierczynie

Siekierczyna leży na wschodnim krańcu Beskidu Wyspowego, na 7 km południe od Limanowej.

Miejscowość stanowi kotlinę otoczoną bliższymi i dalszymi górami. Od południa otaczają ją: Cichoń, Modyń, Ostra i Jeżowa Woda, od wschodu Łyżka i wzgórza kanińskie, skąd rozciąga sie przepiękny widok na Tatry. Od północy Jabłoniec i góry limanowskie z Łysą Górą, od zachodu Dzielec a w dalszej perspektywie Mogielica.

Siekierczyna z dawna należała do parafii Kanina, w 1934 roku dokonano podziału Siekierczyny: cześć zostawiono przy Kaninie drugą dołączono do parafii w Młyńczyskach a trzecią przydzielono do parafii Limanowa. Do parafii Kanina i Młyńczyska dostęp był bardzo trudny ze względu na brak dróg i górzystość terenu. Wszyscy na ogół uczęszczali do kościoła w Limanowej gdzie dostęp był najlepszy i do chorych wzywali księży z Limanowej.

W trudne warunki tej wsi wczuł się proboszcz limanowski ks. dr Ludwik Kowalski i za wiedzą bpa Jana Stepy podsunął mieszkańcom Siekierczyny konieczność zbudowania własnego kościoła z którego korzystały również osiedla końcowe parafii Łukowica Przyszowa i Limanowa.

Już w 1956r po tzw. "Polskim Październiku" mieszkańcy Siekierczyny mając w perspektywie powstanie parafii przygotowali własny kościół. Wykorzystano budynek(dawna karczma) który służył jako sala szkolna, biblioteka, sklep do celów religijnych. Do budynku dobudowano prezbiterium, wieżę i zakrystię, ludność ofiarował drewno i robociznę. Ponieważ nie było planów prace musiały zostać wstrzymane, w pośpiechu przygotowano dokumentację właściwie po zakończeniu większości prac. Nad całością działań czuwał energiczny proboszcz limanowski ks. Ludwik Kowalski i w przeciągu trzech miesięcy kościół był gotowy.

Pierwszy kościół parafii Siekierczyna
Ołtarz ze starego kościoła

W prezbiterium umieszczono zabytkowy ołtarz przeniesiony jeszcze ze starego kościoła w Limanowej.

Ołtarz ze starego kościoła
Ołtarz ze starego kościoła

Wiele lat później po wybudowaniu nowego kościoła w Siekierczynie ołtarz powrócił do Limanowej skąd powędrował do nowo powstałej parafii Mordarka. Początkowo do parafii dojeżdżali księża z limanowej w niedzielę a następnie proboszczem został ks. Bolesław Zięba. Parafię pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej erygowano dn. 22.07.1957r. Poświęcenia kościoła dokonał ks. Dziekan Bernardyn Dziedziak.

Ołtarz ze starego kościoła
Ołtarz nowego kościoła

Odsłon:12764 
Parafia Matki Bożej Łaskawej w Siekierczynie
Siekierczyna 68
34-600 Limanowa
znajdz
Sprawdź na mapie

stat4u